יועצת רוחנית מתנדבת של סיינטולוגיה מספרת על הלקחים שלמדה מרעידת האדמה בהאיטי

אחת מטיסות השכר שהביאו אנשי מקצוע רפואיים ויועצים רוחניים מתנדבים של סיינטולוגיה להאיטי, אורגנה על ידי יואבה גוד
יואבה גוד, סיינטולוגית מסאנדי שביוטה, חיה את המוטו של יועצים רוחניים מתנדבים של סיינטולוגיה: ניתן לעשות משהו בקשר לזה.

יואבה אומרת "אסונות אחרים נראים קטנים בהשוואה להאיטי". במצגת שהעבירה למועצת הכוח האזרחי של סאנדי סיטי ב-11 למרץ, היא חלקה עימם 8 לקחים שלמדה בהאיטי שיכולים לעשות את ההבדל במקרי אסון עתידיים. גוד, חברה במועצת החירום המייעצת של דרייפר סיטי בארבע השנים האחרונות, קוראת להאיטי "פוקח עיניים אמיתי" ו-"האסון הגדול ביותר שעבדתי בו".

כשהיא שמעה על רעידת האדמה בהאיטי ב-12 בינואר, גוד יצרה קשר עם המתאם של 'היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה' למענה בעת אסון בלוס-אנג'לס, ועד מהרה החלה באתגרים של ארגון כוח אדם רפואי, אספקה ויועצים רוחניים, שהיו נחוצים עד מאוד, להאיטי. "זה היה מפחיד", אומרת גוד. "פורט-או-פרינס נמחתה – אין חשמל, אין מערכות תקשורת, אין אורות נחיתה על מסלול הנחיתה, רק מסלול נחיתה אחד פתוח וגם הוא במצב עלוב, כל המטוסים חנו באפר, ושום טיסה אזרחית לא נחתה שם".

גוד ניצלה את 23 שנות הניסיון שלה כסוכנת נסיעות וכבעלת סוכנות נסיעות כדי לבצע את המשימה. היא מצאה חברה שתטיס את הראשונים להאיטי במחיר עלות – חברת תעופה פרטית סיפקה את המטוסים וארגון הסיינטולוגיה שילם עבור הדלק ואת ההוצאות של כוח החירום שעלה על הטיסות הללו.

עם מאות אלפי תושבי האיטי פצועים ואין-ספור חיים שתלויים בטיפול רפואי מיידי, העדיפות הראשונה של גוד ושל צוות היועצים הרוחניים המתנדבים היתה למלא את המטוסים עם רופאים וקבוצות תמיכה קטנות יותר של יועצים רוחניים מתנדבים של סיינטולוגיה. גוד קראה לרופאים, אחיות, פאראמדיקים וההיענות היתה מיידית. ד"ר אדוארד הייזל מאיגוד הרופאים ההאיטי אמר שיש לו 65 רופאים שמוכנים לטוס באופן מיידי. כוח האמבולנסים המתנדב "בדפורד-סטאדיווסנט" נענה עם צוות של מתנדבים המוכן ללכת, ואחיות, מומחים בתחום התברואה ומומחי תקשורת נרשמו גם כן. "70 אחוז מהנוסעים על טיסת השכר הראשונה שלנו היו מקצוענים מתחום הרפואה", אומרת גוד. את המקומות הנותרים תפסו יועצים רוחניים מתנדבים של סיינטולוגיה, שהוכשרו ביכולות ארגוניות שיאפשרו לרופאים לספק את היכולות מצילות החיים שלהם בהאיטי.

מייסד הסיינטולוגיה, ל. רון האברד, אשר הגה את תוכנית היועצים הרוחניים המתנדבים, נתן לה את המוטו: "ניתן לעשות משהו בקשר לזה". "אנחנו חיים את המוטו הזה, והוא באמת נכון", אומרת גוד. "כשאחד מהמטוסים שלנו עזב את האיטי, 'הצלנו' קבוצה של רופאים שהיתה תקועה בפורט-או-פרינס במשך 48 שעות, והטסנו אותם חזרה לארה"ב בטיסת החזור שלנו. אחד מחברי הקבוצה, מנתח מומחה, שאל למה ארגון הסיינטולוגיה עושה את זה. אמרתי לו מהו המוטו שלנו, והוא הבין. זה מה שאנחנו עושים. אנחנו ממלאים את החוסרים. אתה יכול לנתח מישהו ולהציל את חייו – אנחנו מספקים את התמיכה עם כל מה שאתה צריך בבית החולים ונותנים לך טרמפ הביתה. גילינו מה דרוש ורצוי וזה מה שעשינו".

גוד היא הנציגה ביוטה של כוח מתן המענה בעת אסון של ארגון הסיינטולוגיה ויועצת מיוחדת של המנהלת הארצית, גב' סו טיילור. גוד היא חברה גם ב-VOAD (ארגון מתנדבים פעילים בעיתות אסון), היא עברה הכשרה ב-FEMA, הצלב האדום, וב-"קבוצות קהילתיות למתן מענה בעת אסון", והיא בעצמה גם מדריכה. היא פעילה כיועצת רוחנית מתנדבת יותר מ-30 שנים.