מי הם היועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה?

תכנית היועצים הרוחניים המתנדבים (VM) התחילה לפני יותר משלושים שנה, כתגובה לפניה ממייסד הסיינטולוגיה ל. רון האברד.

בהבחינו בהתדרדרות עצומה ברמת המוסר והאתיקה בחברה, ועקב כך בעליה בצריכת סמים ובפשיעה, כתב מר האברד: "אם מישהו אינו מרוצה מהפשע, האכזריות, חוסר-הצדק והאלימות הרווחים בחברה, הוא יכול לעשות משהו בקשר לזה. הוא יכול להפוך ליועץ רוחני מתנדב ולעזור לתרבת את החברה, לתת לה מצפון, חיבה, אהבה וחופש מייסורים על ידי כך שיחדיר אליה בהדרגה אמון, הגינות, יושר וסובלנות".

בהתאם, בנוסף על נסיעה לכל מקום מוכה אסון, עובדים היועצים הרוחניים המתנדבים עם עובדי ציבור בקהילות שלהם ועוזרים לשפר מצבים כבר בבית. מרכזי ההכשרה והמידע שלהם הם אוהלים צהובים הפתוחים לקהל באירועי סוף שבוע וירידים, כשכל אחד יכול להרשם לקורס או לסמינר המועבר ישירות באוהל. 

תצוגות מידע מקיפות מראות את מגוון הכלים המלא כדי לפתור כל מצב – מהצלת תלמידים כושלים או גמילת מכורים מסמים, ועד להקלה על טראומה רגשית עקב פציעה גופנית, הצלת מערכות יחסים בקשיים או פתירת קונפליקטים אנושיים.

יועצים רוחניים מתנדבים גם נותנים סמינרים למשטרה, למכבי-אש ולארגוני הצלה מאסון עם תכניות קהילתיות מקומיות כמו גם דרך סיורי רצון-טוב העוברים מעיר לעיר עם האוהלים שלהם.

בין אם הם מאיישים אוהלים בקהילות שלהם או בכפרים במרחק עשרת אלפים ק"מ מהבית, ליועצים הרוחניים המתנדבים של סיינטולוגיה יש את אותו המוטו: "ניתן לעשות משהו בקשר לכך".

עקב האומץ, החמלה וההכשרה שלהם, הם הפכו לחיוניים בזמני מצוקה אנושית בשיאה – נוסעים חצי עולם כדי לעזור לאנשים שאיבדו את הכל ברעידת אדמה, צונאמי, הוריקן, שיטפון ודומיהם.

זה כולל כוח פעולה המונה מאות שהגיע לגראונד-זירו תוך כמה שעות בטרגדיה של 11/9. זה כולל גם יותר מ-500 מתנדבים מ-11 מדינות בדרום מזרח אסיה בזמן הצונאמי, ויותר מ-900 יועצים רוחניים מתנדבים המסייעים לקורבנות בלואיזיאנה ובמיסיסיפי בהרס שהשאירו אחריהם ההוריקנים קתרינה וריטה.

ובאופן דומה, ברעידת האדמה של האיטי, ארגון הסיינטולוגיה וחברי הקהילה שלו העבירו מטוסים מלאים באספקה של תרופות ומזון נחוצים ביותר. בנוסף הם הביאו מאות אנשי רפואה מקצועיים ויועצים רוחניים מתנדבים כדי לעזור לתושבי האיטי להתמודד עם האובדנים שלהם ולבנות את חייהם מחדש.

יועצים רוחניים מתנדבים גם הכשירו ועבדו במשותף עם יותר מ-1,000 קבוצות, ארגונים וסוכנויות שונים מסביב לעולם, כולל הצלב האדום, FEMA, המשמר הלאומי, צבא שוחרים, צבא הישועה, הצופים, מועדוני Rotary, הגנה אזרחית וסוכנויות ניהול אסונות, ימק"א, משטרה וכבאים של עשרות ערים ועם עוד מאות קבוצות וארגונים ארציים ואיזוריים.